Õenduse iseseisvus ei tohi varjutada empaatiat

 „Haigepõetamine on üks keerulisemaid kunste. Kaastunne võib selleks küll hea ajendi anda, kuid tulemuslikult tegutseda saame üksnes teadmistele tuginedes,“ ütles 1925. aastal maailma esimene õendusteaduse professor Mary Adelaid Nutting.

Õendus on läbi teinud tohutu arengu, õed on saanud iseseisvaks. Mul on väga hea meel, et õed on targad ja oskavad teha oma tööd. Kõigi arengusuundade ja muutuste aluseks on olnud ja jääb alati haridus ja koolitus. Peame kogu jõu suunama selleks, et õe professioon oleks ka edaspidi väärtustatud. See on suuresti meie endi teha.

Valutan väga südant seepärast, et empaatiat on tervishoius jäänud vähemaks. Armastuse tulukest peab südames kandma – see aitab keerulistes olukordades õigeid lahendusi leida, olla väärikas partner tervishoius töötavatele kolleegidele ja toetada patsiente nende haigustega toimetulekul. Õdedel on igal ajal olnud suur koormus, seega ei ole võimalik õigustada empaatia kadumist või tähelepanematust. Õed töötavad palju arvutis ja kontakte haigega on vähemaks jäänud, aga haigeid ei tohi jätta üksi. Olge rohkem nende jaoks olemas ja neile toeks, hoolige nendest! Isegi kui tundub, et kõik on tehtud, siis on veel palju teha. Õendus on töö inimeste heaks.

Hinnake oma kolleege, sest midagi väärtuslikku ei saavutata üksi. Ja juhtival kohal töötades pange tähele, et töötajad tunneksid seda, et juht nende eest seisab. Tervishoius peab saama üksteisele loota, seepärast ärge vedage kedagi alt, olgu ta ülemus või kolleeg.

Selleks et elus midagi saavutada, tuleb seada eesmärgid ja tahta. Vaatamata kõigile raskustele õnnestus minul elus seada eesmärk ja see teoks teha. Kui kuulsin, kuidas õed Rootsis ja Soomes elavad ja töötavad, elasin vaid ühe eesmärgi nimel – tahtsin nii väga, et ka Eesti õed saaksid iseseisvaks ja oleksid haritud. Ma olen selle ära näinud, minu kallid Eesti õed! Head ja hoolivat järgmist sadat aastat!

Viimased uudised

Lapsest täiskasvanuks: ühiskonna roll tervemate kodanike kasvatamisel

Lapse jaoks on eeskätt oluline usalduslik suhe täiskasvanuga.

Õdedesse investeerimise olulisusest

Õe heaolu töökohal mõjutab patsiendi heaolu ja õendusteenuse kvaliteeti.

Suurepärane võimalus väisata õdede maailmakongressi

Järgmine suurim ülemaailmne õdede kokkutulek toimub 9.–13. juunil 2025 meie naaberriigis Soomes.

Õdede analüüs

Õed on tervishoiu selgroog.

Kust tuleb tervis ja kuhu kaob raha?

Terved inimesed on Eesti riigi vundament.

Eesti Õdede Liit kuulutas välja aasta õe, aasta hooldustöötaja ja aasta teo

Õenduse alustalad on inimestest hoolimine ning koostööoskus. Just neid väärtusi kannavad kõik kolm laureaati.