Usaldusisikud on pühendunud kolleegide toetamisele: Anne Hämäläinen

Usaldusisik on esimene kolleeg, kelle poole võib oma murega pöörduda. Nad on ühtaegu nõustajad, infoallikad, motivaatorid ja läbirääkijad. Tartu Ülikooli Kliinikumi kardiointensiivravi osakonna õel Anne Hämäläinenil täitus septembris 15 aastat õetööd Tartu Ülikooli Kliinikumi kardiointensiivravi osakonnas. Sellest viimased kuus aastat on ta tegutsenud ka Eesti Õdede Liidu usaldusisikuna. Usaldusisiku roll annab Annele võimaluse teha seda, mis talle meeldib – aidata inimesi. 

Mis inspireeris teid õeks õppima?  

Peale keskkooli ei teadnud ma, mis minust saab, teadsin ainult, et midagi peaks edasi õppima. Mõtlesin õppida lasteaiakasvatajaks, aga otsustasin igaks juhuks kandideerida ka tervishoiukõrgkooli. Haiglaelu ei olnud mulle võõras, sest minu ristiema töötas haiglas hooldajana ning käisin temaga pühapäeviti haiglas kaasas. Ilmselt saigi sellest väike tõuge, et ka ise tulevikus haiglas töötada. Tänaseks tunnen, et meditsiini õppimine oli ainuõige otsus. 

Soov ennast erialaselt täiendada on minuga alati kaasas käinud. Loodan südamest, et järgmisel aastal õnnestub mul lõpetada pooleli jäänud spetsialistiõpe intensiivõenduse suunal Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Siis on mul veel rohkem teadmisi ja oskusi, et panustada tervishoiu arendamisse.  

Milline on teie karjäär seni olnud? 

Pärast teise kursuse lõppu Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis otsisin erinevaid töövõimalusi Tartu Ülikooli Kliinikumis. Nägin pakkumist kardiointensiivravi osakonnas, pöördusin nende poole ja osutusingi valituks. Tegelikult oli mulle üllatus, et üks noor tudeng intensiivravi osakonda tööle võeti. Arvasin, et pean enne osakonnas oma oskusi arendama. Ma olen väga õnnelik, et julgesin kohe intensiivravi osakonna poole pöörduda ja sinna tööle sain. See oli kõige õigem otsus.  

Minu töö on tegeleda kiirabiga haiglasse toodud erakorraliste patsientidega. Ma ei tea kunagi ette, mida päev toob, tööülesanded võivad olla väga erinevad, aga intensiivravi osakonna õe tööga kaasnev erakorralisus köidab mind kõige rohkem.  

Eesti Õdede Liidu liikmeks astusin juba ülikooli ajal aastal 2008. Liidu esindajad käisid meile koolis tutvustamas liidu eesmärke ning muidugi haarasin kinni võimalusest panustada omalt poolt õenduse arengusse. Mulle oli positiivne üllatus, et ka tudengid saavad liitu kuuluda. 

Kaua te usaldusisikuna olete tegutsenud? 

Detsembris 2016 helistas mulle südamekliiniku ülemõde, kes küsis, kas ma oleksin valmis tegema usaldusisiku tööd. Esialgu ei saanud ma aru, kes see usaldusisik on või mis ta teeb, aga kuna see on vabatahtlik töö ja mulle meeldib olla aktiivne inimene, siis mõtlesin, et kui raske see amet ikka olla saab. Miks mitte end proovile panna! Samuti tundsin, et juhtimiskogemus võib mulle tulevikuks kasuks tulla. Niisiis võtsingi pakkumise vastu ja ma ei ole kordagi seda otsust kahetsenud.  

Ütlen ausalt, et esialgu olin ikka väga võhik ega teadnud, mida ma tegema pean. Aga mind aitasid erinevad koolitused ja mulle oli suureks toeks meie kliinikumi ülemõde. Tartu Ülikooli erinevates kliinikutes on täna kokku lausa 13–14 usaldusisikut. Nende käest võib vajadusel julgelt nõu küsida.  

Millised on usaldusisiku ülesanded? 

Usaldusisiku töö tähendab väikest viisi juhitööd. Mul on 58 inimest, kelle eest ma pean seisma ja vastutama, oskama küsimustele vastata, keda pean aitama murede korral ning kellele edasi andma vajalikku infot. Eks ülesandeid on aja jooksul olnud erinevaid, näiteks olen pidanud aitama oma vanemaid kolleege digiallkirjastamisel. Usaldusisikul on vaja palju kommunikatiivseid oskusi. 

Põhiülesanne on aga siiski infovahetuse koordineerimine, et kõik minu inimesed saaksid olulise info kätte. Minu ülesanne on kontrollida ka liikmete andmeid, eemaldada vajadusel nimekirjast vanu liikmeid ja lisada uusi. Samuti kutsun oma inimesi meie vahvatele motivatsiooniüritustele. Näiteks õdede liidu suvepäevadest on mul väga eredad mälestused.  

Aeg-ajalt on oluline ka liikmetele meelde tuletada, et liitu kuulumine annab võimaluse lüüa kaasa selle eriala arendamises ja kui soovid, võib sinust saada lausa ekspert õenduse alal. Mind ennast innustasid liiduga ühinema koolitusvõimalused, mida meie organisatsioon pakub.  

Lisaks praeguste liikmete motiveerimisele julgustan ka oma liiduväliseid kolleege meiega liituma. Eesti Õdede Liitu kuulumine annab liikmele palju, kui ainult soovida. 

Milliseid oskusi ja omadusi usaldusisikul vaja läheb? 

Esiteks julgust. Alguses tundus jube hirmus, et pean kellelegi jagama infot, mida ma ise ka veel täpselt ei tea. Seetõttu olin pigem tagasihoidlik, aga aastate jooksul on kogunenud piisavalt teadmisi, millest ja kuidas rääkida. Teinekord on vaja julgust, et ka ise abi küsida. Meil on väga tore peausaldusisik, kelle poole saan pöörduda.  

Teiseks on vaja pealehakkamist – kui ma kutsun inimesi kaasa lööma ja osalema, siis tuleb ka mul endal kampa lüüa. Teinekord tuleb pöörduda otse inimeste poole ja küsida: kas sa oled näinud, et selline põnev üritus on tulemas, oled sa ennast juba kirja pannud? Kui ma olen ise aktiivne, siis tulevad ka liikmed kaasa.  

Ka soov end pidevalt täiendada on usaldusisiku rollis oluline.  

Mis teile usaldusisiku rolli juures enim meeldib? 

Meie inimesed. Mulle meeldib näha inimeste tahet õppida ja midagi ära teha. Samuti on meie kooskäimised väga vahvad.  

Usaldusisiku koormus ei ole nii suur, et pidada seda kohustuseks. Minu jaoks on see pigem võimalus inimestega suhelda ja kuulata nende muresid. Isegi kui ma ei oska neile alati vastata, aitan neil otsida lahenduse. Mulle meeldib inimesi aidata. 

Mis on usaldusisiku rolli juures kõige keerulisem? 

Kõige keerulisemad on hetked, kui liige väljendab liidu kohta kriitikat. Siis tuleb talle selgitada, et kui sa ise liidult midagi soovid, siis on sul selleks kõik võimalused olemas – motivatsiooniüritused, erinevad hüvitised, võimalus seista õenduse arengu ja kutse eest ja nii edasi.  

Mida te selles rollis enda ja teiste inimeste kohta oled õppinud? 

Eelkõige olen õppinud kannatlikkust ja seda, et inimesed on väga erinevad. Enda kohta olen õppinud, et kogu aeg on võimalik edasi areneda. Iga koolitus, koosolek, infovahetus on mulle õpetanud midagi, mida omakorda oma inimestega jagada. Olen tuttavaks saanud paljude uute inimestega ja külastanud haiglaid Eesti eri paigus, kuhu muidu võib-olla ei satukski. 

Kui teistele jääb minust mulje kui hästi aktiivsest inimesest, siis ise olen arvanud, et olen pigem arg. Aga liikmed on andnud tagasisidet, et olen aktiivne ja ettevõtlik usaldusisik. Olen end mitmel korral pidanud ületama ja see annab väga hea enesetunde.  

Milliste küsimustega võib usaldusisiku poole pöörduda? 

Usaldusisikule võib kõik mured ära rääkida, olgu need seotud tööandja või kolleegidega. Minu käest võib küsida, kuidas täita erinevaid avaldusi ja saada haigushüvitisi, kuidas kodulehelt infot leida. Samuti aitan digiallkirjastamisega. Esimesena tasub alati oma usaldusisiku poole pöörduda. Kui vaja, räägin peausaldusisikuga ja tema edastab mure omakorda järgmistele inimestele. Vajadusel hoiame muresid anonüümsena. Mulle võib vabalt helistada ja kirjutada ning aitan ka töövälisel ajal. Isegi kui ma ei oska vastata, siis aitan leida inimese, kes oskab.  

Mida te vabal ajal teete? 

Perekond on mulle hästi tähtis. Just nendele kulubki suuresti mu vaba aeg. Me oleme väga sportlik perekond. Käin lastega sageli võistlustel kaasas ja mulle endale meeldib pingeid maandada jooksmisega.  

Viimased uudised

Meie õed, meie tulevik – hoolivuse jõud majanduses

Iga õendusesse suunatud euro on investeering Eesti inimese tervisesse ja majandusse.

Rahvusvahelised arutelud Brüsselis

Õdede koormus peab olema selline, et oleks võimalik inimestele pakkuda turvalist teenust.

Õdede väärtus majanduses

Mida rohkem õdesid on ja jääb tervishoiud, seda rohkem on meil terveid inimesi.

Ohtlikud nakkushaigused on välditavad

Vaktsineerimine on väga tõhus meetod, millega kaitsta end vaktsiinvälditavate haiguste eest.

Riigi tegevus tervishoiuteenuste kvaliteedi tagamisel

Kas riigiasutuste kehtestatud eesmärgid ja nõuded aitavad tagada, et tervishoiuteenused oleks kvaliteetsed?

(Raha)Investeeringud õdedesse

Kõik investeeringud, mis töötajasse tehakse, on vahetus seoses patsiendiga.