Õdedel on võimalus muuta maailma

Õendus on ettevõtlike õdede nägu. Julgemad on käinud barrikaadidel ehk esindanud õdesid läbirääkimistel tööandjate, haigekassa ja ministeeriumiga ning võidelnud õdedele kõrghariduse ja iseseisvuse. Laotud vundamendile toetudes on Eesti Õdede Liidu liikmete ühine kohustus ja võimalus viia õenduse arengut edasi.

Eestis osaleme pea igas tervishoiuarutelus. Olen uhke, et oleme olnud mitme tähtsa otsuste sünni juures ja vedanud nii õendusmääruse koostamist kui ka eriõdede teenuse rakendamist. Lisaks tegutseme laiemaltki, just meie algatusel suurendati tervishoiuasutustele koolituskuludeks määratud rahasummasid ja kutsuti kokku õendusterminoloogia töörühm, kes lõi Sõnaveebis ÕTERMi sõnakogu, mille paljud kasutajad on kenasti üles leidnud. Suuresti on Eesti Õdede Liidu presidentide, juhatuste ja liikmete ühiste tegevuste tulemus see, et õenduse kiire arenguga on jõudnud õed haiglate juhatustesse, doktoriõppesse ja tervishoiu arengut mõjutavatesse otsustuskogudesse. Nii sai ka minust esimene õe (ja mitte ainult õe) haridusega rektor.

Eesti Õdede Liidu arengut on tunnustanud maailma õendusorganisatsioonide ühendus ICN (International Council of Nurses). Osaleme aktiivse ja usaldusväärse partnerina Euroopa Õdede Nõukogu (European Federation on Nurses ehk EFN) töös, vastates küsitlustele, jagades infot Eesti arengust nii koosolekutel kui ka ettekannetena konverentsidel ja koolitustel. Muu hulgas oleme algatanud EFNi rahakasutuse läbipaistvamaks muutmise arutelud.

Olles Eesti Õdede Liidu liige juba üle 30 aasta, võin kindlalt öelda, et õed tahavad seista õdede eest. Kõneleme õdedena õendusest, võrdväärsena teiste kolleegide seas. Töötame edasi, et õdede hääl oleks arvestatud kõikjal ning jätkuvalt ja üha tugevamalt kuulda. Lõpuks peavad õed jõudma lõplike otsustajate ringi ka Riigikogus, ministeeriumis ja Tervisekassas.

Oleme õed, kes usuvad nii iseendasse kui ka võimesse muutusi esile kutsuda. Õed, kes oskavad professionaalset õe tööd selliselt, et teisedki erialad saavad sellest õppida, innustuvad ning võtavad õdedest eeskuju. Suudame kätt hoides tuua lohutust ning protseduure tehes pakkuda leevendust. Teame, mis päriselt toimib selle inimese jaoks ning kuidas inimene ise saab kõige paremini oma tervist hoida. Meie olemegi need õed, kes tahavad ja saavad teha asju paremaks kõigi Eesti inimeste jaoks.

Õed on suurim tervishoiutöötajate rühm. Koos oleme võimsad ja võitmatud. Elagu õed!

 

Viimased uudised

Kuidas mõjutab toitumine vaimset tervist?

Stressirohkes keskkonnas on toidust lohutuse otsimine tavapärane.

Kuidas traumast taastuda?

Kergemate traumade puhul tuleks jälgida, kas tekib verevalum, ning tunnetada trauma põhjustatud valu suurust.

Tunne oma esindajaid!

Saa tuttavaks Lääne piirkonna esindaja Imbi Jäega ja kliinilise õenduse seltsingu juhi Katti Kõrvega.

Mida pean vastutuskindlustuse seaduse jõustumisel õena arvestama?

On ülioluline, et iga õde teaks ja hoiaks oma eriala reguleeritud pädevust ja täiendaks end nõutud mahus.

Uni kui vaimse tervise vitamiin

Töö uneprobleemidega on suuresti koostöö patsiendiga.

Uudistesaade aastast 2048

Eesti Õdede Liidu 100. sünnipäevaks valminud meelelahutuslik uudistesaade.