Mis nägu on järgmise viie aasta õendus?

Äsja ametis alustanud õdede liidu president Laura Keidong rääkis õdede päeval oma esimeses kõnes teekonnast õdede liidu presidendi rolli ja järgneva viie aasta fookuses olevatest teemadest.
Senisesse teekonda mahub õpetlikke kogemusi nii pereõe- kui ka intensiivraviõena. Lisaks on Laura töötanud töötervishoiuteenust pakkuvas kliinikus, olles nii õe kui IT arenduse tootejuhi rollis. Infotehnoloogia tervishoiu maastikul on alati olnud tema huvi, mistõttu on ta töötanud ka Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuses. Magistriõpingute ajal asus Laura õdede liidu terviseõenduse seltsingu juhatusse ning ka Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli külalislektoriks, millest mõlemas andis ta senise rolli saamiseni pereõe töö kõrval olulise panuse.
Õdede liidu presidendina on Laura jaoks olulisel kohal töökoormuse reguleerimine ja koormusnormide kehtestamine, mis ei ole kindlasti lihtne teema muutuste tegemiseks. Oluline on teha muutuste algatamiseks ja elluviimiseks koostööd erinevate osapooltega (nt haridus- ja teadusasutused ja erialaseltsid) ja mis kõige olulisem, teiste inimestega. Just koostöö on märksõna, mis kõlas ühe väga olulise märksõnana läbi ettekande.
Muuhulgas tõi Laura välja töökiusu ja läbipõlemise ennetamise ja sekkumise olulisuse ning tänas ebameeldivate ja valusate teemade adresseerimise eest kolleege, sest vastasel juhul on raske nendega ka sihipäraselt tegeleda.
Lisaks on Laura suur soov tegeleda aktiivselt edasi eriõenduse arendamisega, kuhu loodab tuua head praktikat välisriikidest ning näeb olulise kohana rahvusvahelise koostöö edendamist, sh heade praktikate ja ka mitte nii õnnestunud kogemuste vahetamist.
Fookusteemade lõpetuseks tõi Laura välja elukestva õppe olulisuse, ilma milleta tänapäeval tervishoius tema hinnangul hakkama ei saa. Need olid vaid osa visioonist, mille õdede liidu president ja asepresident on koostanud.
Oma ettekandes kasutas Laura Slido interaktiivset platvormi, et kaasata saalis olijaid kaasa mõtlema. Oma töötingimuste ja töökoormuse, sh töötasuga oli umbes 150st vastajast rahul 49%, mis peegeldab hästi seda, et normaalsed töötingimused ja töökoormus on võimalik, kuid veidi üle poolte õdedest ootab positiivset arengut.
Ühtlasi said kõik saalisolijad anda sisendit märksõnadega õdede liidu järgneva viie aasta tegevuste kohta, millest moodustus mõttepilv. Kõige populaarsem vastus oli töötasu, millele järgnesid tasavägiselt koormusnormid ja töökoormus. Teisteks märksõnadeks olid 3N, koostöö, hoolivus, vastutus, koolitused, meeskond, töö väärtustamine, super- ja kovisioon ja palju muud.
Ettekande lõpetas Laura mõttega, et igaühe panus on oluline ning kutsus sealjuures saalis olijaid mõtlema, kas oleme ise täna see kolleeg, keda tahaksime oma kolleegidena ise näha.

Viimased uudised

Pühendunud kooliõde loob lapsele turvatunde

Olen õppinud, et tühjast tassist ei saa kellelegi kallata – peab oskama hoida iseennast, et saaks hoida teisi.

Kriisipiirkondades praktiseerimine annab Eesti elule teise pilgu

Kui oled käinud kriisipiirkonnas, siis mõistad, kui hea ja lihtne meil kodus on, ka kiirabitöö.

Laura Keidong: olen valmis õdede eest seisma

Minu lemmiktöökoht on see, kus on hea ja toetav meeskond.

Tervishoiu keskmes on inimene

Õendus on meie ühine eluvalik, elukutse ja missioon.

Teadustööde tunnustuse laureaadid 2025

Tõenduspõhise õenduse arendamise eest tänasime parimate teadustööde autoreid.

Maraton – läbi sörgitud või võidetud?

Avaldame Anneli Kannuse ja Gerli Liiveti kõne, mis kõlas 12. mail õdede päeva konverentsil.