Intiimpiirkonnas kipitab, kuumab ja kiheleb? Tupekuivust seostatakse sageli menopausiga, kuid selle vaevuse all võivad kannatada ka viljakas eas naised. Kuigi delikaatsed tervisemured tekitavad isegi praegusajal piinlikkust ja meist nii mõnigi hoidub neist rääkimast, tasub teada, kuidas „seal all“ toimuva eest hoolitseda.
„Tupekuivus tekib siis, kui keha ei produtseeri piisavalt naissuguhormoon östrogeeni. See võib olla tingitud erinevatest põhjustest,“ räägib Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku günekoloog Kadri Palo. Tema sõnul on tupekuivus sagedaseks probleemiks postmenopausis naistel, kuid seda võib esineda ka noorematel, näiteks pärast sünnitust rinnaga toitmise ajal. Sel puhul östrogeeni produktsioon taastub, kui imetamine muutub harvemaks või lõpetatakse. Vaevus võib tabada naisi teatud ravimite kasutamise korral, aga ka pärast munasarjade kirurgilist eemaldamist, kemoteraapiat või vaagnapiirkonna kiiritusravi vähi tõttu.
Tupekuivus kui tabuteema
Tupekuivus mõjutab koguni umbes 60% menopausieas naistest. „Interneti teel tehtud uuringud näitavad, et üle 40-aastastest naistest kannatab tupekuivuse all umbes 85%, neist omakorda umbes 29–59% vaevleb lisaks valuliku seksuaalelu all ja teised 26–77% tunnevad tupekihelust ja ärritust,“ toob dr Palo välja. „Ainult 4% nendest saab vajalikku ravi.“ Teine uuring, milles osales 4000 naist, näitas, et 39% oli tundnud menopausiga seotud tupe ebamugavust ja 52% nendest leidis, et selle tõttu häirus elukvaliteet. „Tupekuivusega kaasnevat kihelustunnet tupes võib ajada segamini ka tupeseenega, kuid viimasega kaasneb siiski ka suurenenud voolus,“ rõhutab arst.
„Umbes 70% naistest, kellel on sümptomid, ei räägi murest oma arstile – mõned usuvad, et see on ootuspärane ja vanusega seotud möödapääsmatu muutus,“ jätkab dr Palo. Oma rolli mängivad tema kinnitusel ka kultuurilised, usulised ja sotsiaalsed uskumused, samuti häbenetakse rääkida kuse-suguelunditega seotud probleemidest. „Seetõttu ei ole paljud patsiendid üldse teadlikud ravivõimalustest ja pigem muudavad oma elustiili – näiteks loobuvad suguelust valuliku suguühte tõttu, mis on tingitud tupekuivusest ja tupe elastsuse vähenemisest,“ nendib günekoloog.
Oluline östrogeen
„Tupes, kusitis ja kusepõies on kõrge östrogeenretseptorite kontsentratsioon,“ räägib Kadri Palo. „Östrogeen aitab hoida tuppe niiskena, teeb tupe limaskesta paksemaks ja elastsemaks. Menopausi ajal tekkiv östrogeeni langus toob kaasa tupe muutumise kitsamaks ja lühemaks, tupeseinad muutuvad siledaks ja õhukeseks ning kaotavad elastsuse.“ Vanusega väheneb ka kollageeni tootmine ja aeglustub verevool kudedesse. Rasunäärmed jäävad endiseks, kuid nende sekretsioon väheneb. „Östrogeeni langusega vähenevad tupes ka piimhappebakterid, mis hoiavad ära halbade mikroobide paljunemise tupes ja see omakorda tõstab riski nii kuseteede- kui ka tupepõletikuks,“ jätkab günekoloog.
„Tupekuivus ei pruugi elu häirida, kuid paljudel juhtudel võib see tekitada siiski ebamugavust, näiteks valulikku vahekorda, põletus- ja kipitustunnet, ebameeldivat voolust tupest ning määrivat veritsust pärast vahekorda,“ loetleb dr Palo. „Sellega võib olla seotud ka sagenenud ja valulik urineerimine, samuti võib esineda korduvaid põiepõletikke.“ Kõik see võib arsti sõnul omakorda viia seksuaalse rahuldamatuse ja seksist hoidumiseni.
Valikut jagub nii apteegi käsimüügis kui retsepti alusel
Tupekuivust ei pea kannatama – ebamugavuse raviks on erinevaid võimalusi. „Osa preparaatidest on müügil iga apteegi käsimüügis, teised on retseptiravimid,“ jagab Kadri Palo. „Käsimüügiravimid ei sisalda hormoone ja neil ei ole süsteemset toimet kogu organismile, kuid nad võivad tekitada lokaalset ärritust. Neid peab siis ka järjepidevalt tarvitama – vaid mõnest ravikuurist ei piisa.“
Vähim, mida enesetunde parandamiseks teha saab, on kasutada seksuaalvahekorra ajal libesteid. Lubrikandid ehk libestid on loodud vähendama ebamugavus- ja hõõrdumistunnet seksi ajal. „Need pannakse tuppe või partneri peenisele just enne vahekorda,“ sõnab arst. „Soovituslik on kasutada selleks ettenähtud preparaate, sest näiteks õli baasil libestid nagu vaseliin, mineraal- ja beebiõli kahjustavad kondoome ja muudavad nad rasestumisvastaste vahendina vähem efektiivseteks.“ Seevastu lubrikandid, mis on valmistatud vee või silikooni baasil, sobivad günekoloogi kinnitusel kasutamiseks ka koos kondoomidega. „N-ö looduslikke libesteid nagu kookos-, oliiv- või avokaadoõli võib kasutada, kuid need rikuvad samuti kondoome ja muudavad tupe pH-taset,“ hoiatab dr Palo. Ka ei sobi käte- ja kehakreemid, sest need võivad ärritada tupe limaskesta.
Tuppe niisutavad vahendid sisaldavad tavaliselt hüaluroonhapet ja on valmistatud selliselt, et tupe niiskus säiliks efektiivsemalt. „Need pannakse tuppe tavaliselt kolm korda nädalas, et efekt oleks pidev,“ lisab arst. „Ostmisel tuleb kindlasti vaadata silti, kas ostetakse lubrikanti või niisutajat.“
Tõhusaim on lokaalne östrogeenravi
Dr Palo kinnitab, et lokaalne östrogeenravi tuppe on kõige efektiivsem ravimeetod, eriti kui käsimüügipreparaadid ei aita või neist jääb väheks. „Kui kasutada ravi regulaarselt, taastab see tupe limaskestas olevate rakkude pealmise kihi ja suurendab tupe sidekoe elastsust,“ toob arst välja.
Nii mõnedki naised muretsevad hormoonide kõrvaltoimete pärast. „Lokaalse ravi korral satub vereringesse väga väike doos östrogeeni, kuid õigel kasutamisel on östrogeenitase veres sama, mis postmenopausis naistel, kes seda vahendit ei kasuta,“ leevendab dr Palo eelarvamusi ja hirme. „Ka ei tõsta tupe östrogeenravi trombi, rinnavähi või infarkti tekke riski. Ettevaatlikud peaksid olema need, kellel on olnud rinnavähk.“ Sel puhul tuleks oma arstiga nõu pidada.
Ravi peaks mõjuma paari nädalaga. „Kui seksuaalvahekord ei ole ebamugav, võib sellega jätkata ravi ajal,“ julgustab günekoloog. „Kui efekti ei ole, on mõistlik rääkida naistearstiga – taustal võib olla muid probleeme.“
Vaginaalse laserravi, vitamiinide ja probiootikumide efekt ja ohutus ei ole Kadri Palo sõnul tõestatud.
Õige intiimhügieen ja elustiil
Tupekuivuse leevendamisel on oluline ka õige hügieen. „Tupeloputusi ei tohi teha – see rikub ära tupe mikrofloora ja toob kasu asemel pigem kahju,“ toonitab dr Palo. „Pesemiseks võiks kasutada kas pelgalt puhast vett või spetsiaalselt intiimpesuks mõeldud vahendeid, mida leidub erinevaid nii menopausis kui fertiilses eas naistele.“ Soovitavalt võiks valida niisutavaid vahendid, kuna seebid ja dušigeelid on kuivatava toimega ja võivad muuta ka tupe pH-taset. Sama kehtib günekoloogi kinnitusel ka niisutatud salvrätikute kohta, mida pidevalt ei soovitata kasutada. „Mõistlik ei ole välissuguelunditel olevaid karvu täiesti ära raseerida või vahatada, sest karvad hoiavad nahka niiskena, samuti suureneb selliste protseduuride järel sisselõigete ja ärrituse oht, mis omakorda on hea pinnas haigust tekitavate mikroobide kasvuks,“ rõhutab dr Palo.
Kui nahk on väga kuiv, võib intiimpiirkonna kreemitamiseks kasutada apteegis müügil olevaid ja selleks ette nähtud kreeme, et ärritust vältida. Ka võiks arsti sõnul loobuda suitsetamisest ning mitte kanda väga liibuvat ja sünteetilisest materjalist pesu.
Intiimtervise ekspertbränd Cumlaude Lab soovitab tupekuivuse korral
Lubripiù niisutav intiimpesugeel, Lubripiù niisutav intiimkreem, üksikdoosides vaginaalne niisutav intiimgeel-kreem ja Mucus lubrikant pakuvad tõhusat niisutust nii igapäevaseks mugavustundeks kui ka intiimsemateks hetkedeks.
Intiimpiirkonna vananemisilmingute (toonuse kadumine, naha tumenemine) korral on aga abiks hüaluroonhapet ja kasvufaktoreid sisaldav niisutava ning pinguldava toimega Viderage noorendav intiimgeel-kreem.
Müügil apteekides, e-apteekides ja Apotheka Beauty e-poes.