Autentne eestvedamine õendusjuhtimises – miks ja kuidas?

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õe õppekava vilistlased Berit Drenkhan ja Maarja-Stiin Siirand uurisid oma lõputöös õdede ja abiõdede hinnanguid Põhja-Eesti Regionaalhaigla kirurgiakliiniku õendusjuhtide autentsele eestvedamisele. Uuringus osalenud õed ja abiõed hindasid oma õendusjuhte keskmiselt kõrgemalt, andes kõrgeima hinnangu nende suhtlemisoskusele. Kõige madalamalt hinnati juhtide eneseteadlikkuse taset.

Mis on autentne eestvedamine?

Autentne eestvedamine on üks peamisi eestvedamise stiile nii õenduses kui ka kogu tervishoius. See koosneb neljast komponendist: eneseteadlikkus, omaks võetud moraalne käitumine, läbipaistev suhtlus ja tasakaalustatud info töötlemine.

Eneseteadlikkuse abil mõistab juht oma tugevusi, nõrkusi ja väärtushinnanguid ning saab aru oma mõjust teistele ja sellest, kuivõrd on ta ise mõjutatav. Eneseteadlikkus on seotud enesevaatlusega, tänu millele saab juht välja selgitada ja arendada oma identiteeti, emotsioone, motivatsiooni ja eesmärke.

Omaks võetud moraalne käitumine tähendab, et juhi tegevus põhineb eetilistel ja moraalsetel väärtustel. Neile truuks jäämisel tuleb juhil arendada säilenõtkust, mis aitab tal suurendada oma kohanemisvõimet.

Läbipaistev suhtlus põhineb juhi ja alluvate vahelisel usalduslikul, ausal ja avameelsel suhtlusel, mille käigus juht julgustab alluvaid avaldama oma arvamust. Läbipaistev suhtlemine aitab luua usaldusväärset tööõhkkonda, kus alluvad julgevad oma muredega juhi poole pöörduda.

Tasakaalustatud info töötlemine tähendab, et juht kuulab ära oma alluvate arvamused ja ettepanekud ning arvestab otsuste langetamisel ka nende vaatenurkadega, mis tema omadega ei ühti. Sealjuures käitub autentne juht kaasavalt ja osavõtlikult.

Autentne eestvedamine parandab õdede töökeskkonda

Autentse eestvedamise oskuste omandamine ja arendamine muudab õendusjuhi igapäevase töö tõhusamaks, aidates kaasa nii kvaliteetsema tervishoiuteenuse pakkumisele kui ka kogu organisatsiooni heaolu edendamisele.

Autentsel eestvedamisel on oluline roll patsientide ohutuse tagamisel ja õppiva organisatsiooni kujunemisel. Mõlemal puhul on oluline tunnistada oma vigu ning vajadust end arendada, mis on võimalik vaid usalduslikus tööõhkkonnas, mida aitavad luua juhtkonna läbipaistev suhtlus ja tasakaalustatud info töötlemine. Autentne eestvedamine parandab õdede töökeskkonda, vähendades õdede seas töökiusamist ja soodustades omavahelisi usalduslikke suhteid. Lisaks suurendab see eestvedamise stiil õdede vaimset heaolu, mistõttu paranevad ka nende tööle pühendumine ja tööga rahulolu. Tänu läbipaistvale suhtlusele ja tasakaalustatud info töötlemisele on ka alluvatel piisavalt infot ja otsustusõigust, et panustada tõhusalt organisatsiooni juhtimisse. See omakorda suurendab töökollektiivi sidusust ning töötajate vastutustunnet nii enda kui ka teiste töötulemuste eest. Autentse eestvedamise oskused mõjuvad positiivselt ka õendusjuhtide vaimsele tervisele. Näiteks eneseteadlikkuse arendamine võimaldab neil tuvastada oma igapäevaseid automaatseid käitumismustreid ning teadvustada ja aktsepteerida oma negatiivseid emotsioone.

Autentse eestvedamise peamise puudusena tuuakse välja eetiliste väärtuste ja moraalinormidega seotud asjaolud. Juhi eetilised väärtushinnangud ja moraalinormid võivad lahkneda organisatsioonis heakskiidetud väärtustest ja normidest, mis omakorda raskendab juhi autentset käitumist. Juhi eetilised väärtused võivad ka ajas muutuda ja olla mõjutatud paljudest teguritest.

Küsimustikule vastas 44 õendustöötajat

Uurimistöö üldkogumi moodustasid regionaalhaigla kirurgiakliiniku õed (N = 317) ja abiõed (N = 54). Uuringus kasutati veebiküsimustikku keskkonnas connect.ee ning küsimustikule vastati 2022. aasta veebruaris. Õendusjuhtide autentse eestvedamise hindamiseks kasutati autentse eestvedamise küsimustikku, mille on eesti keelde kohandanud ja täiendanud Antek Kasemaa sõjaväeliste juhtide arendusprogrammi 2018–2022 raames. Taustaandmetest küsiti vastajate vanust, sugu, rahvust, ametikohta, haridustaset, töökoormust ja staaži. Küsimustikule vastas 44 kirurgiakliiniku õendustöötajat (11,85% üldkogumist). Valimisse kuulus 36 õde ja 8 abiõde. Andmete analüüsimiseks kasutati kirjeldavat statistikat, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallise H testi ning Spearmani korrelatsioonanalüüsi.

Esile tõusis õendusjuhtide suhtlemisoskus

Autentse eestvedamise hinnangute analüüsist selgus, et regionaalhaigla kirurgiakliiniku õed ja abiõed hindasid oma õendusjuhte keskmiselt kõrgemalt. Kõrgeim hinnang anti juhi oskusele kasutada läbipaistvat suhtlust. Artikli autorite arvates võis see autentse eestvedamise komponent saada kõrgeima hinnangu seetõttu, et õendusjuhtidel on suhtlemisoskust võimalik arendada nii töö käigus kui ka haigla pakutavatel koolitustel. Ühtlasi on autorite meelest see komponent kõige selgemini äratuntav ja hinnatav juhi tööalase käitumise järgi.

Kõige madalamaid hinnanguid anti õendusjuhtide eneseteadlikkusele. Eneseteadlikkus on aga peamine tegur, mis aitab kaasa autentse eestvedamise stiili kujunemisele. Kuna eneseteadlikkus on üks emotsionaalse intelligentsuse komponentidest, soovitavad artikli autorid juhtidele pakkuda emotsionaalse intelligentsuse oskusi arendavaid koolitusi.

Kõik õed vajavad tähelepanu

Uuringus analüüsiti ka õdede ja abiõdede hinnangute ning taustaandmete vahelisi seoseid. Oma juhti hindasid madalamalt lühema tööstaaži ja väiksema töökoormusega õed. Seega on juhtidel soovituslik eestvedamistegevustes pöörata neile õdedele rohkem tähelepanu.

Oma juhti hindasid madalamalt ka kõrgema haridustasemega õed. Kõrgema haridusega õdedel on üldiselt paremad teadmised õendusjuhtimisest, mistõttu on nende ootused ja nõudmised oma otsesele juhile suuremad ning hinnangud kriitilisemad. Seega on kõrgema haridusega õed hea järelkasv praegustele juhtidele, mistõttu organisatsioonis tuleks neidki kaasata juhtide arendamise programmidesse.

Milline on autentne õendusjuht?

  • Eneseteadlikkus. Selgitab välja oma tugevused ja nõrkused. Palub kolleegide abi oma puuduste puhul. Oma seisukohti väljendades põhjendab neid detailselt.
  • Omaks võetud moraalne käitumine. Järgib oma eetilisi ja moraalseid väärtusi ka siis, kui teda survestatakse teisiti toimima. Selleks arendab säilenõtkust ja enesedistsipliini.
  • Läbipaistev suhtlus. On suhtlemisel avatud ja aus. Jagab oma ebaõnnestumise lugusid. Tunnistab, kui ta ei tea midagi.
  • Tasakaalustatud info töötlemine. Kuulab ära kolleegide arvamused ja ettepanekud. Arvestab otsuste langetamisel ka nende vaatenurkadega, mis tema omadega ei ühti. On objektiivne.

Autentsus on eetiline käitumisviis, mis austab ühiskondlikke moraalinorme ja kaasinimesi ning ehtsus ehk tõeliseks iseendaks olemine ja oma väärtushinnangute järgi käitumine.

 

 

Viimased uudised

Õe töö intensiivraviosakonnas siin- ja sealpool lahte

Mulle meeldib Eestis elada ja töötada. Eesti õendus on palju arenenud.

Gerli Liivet: tervishoid vajab julgeid ja teotahtelisi õdesid

Eriõendus on Eesti õenduse suur uhkuse asi.

Autentne eestvedamine õendusjuhtimises – miks ja kuidas?

Autentse eestvedamise oskuste omandamine muudab õendusjuhi töö tõhusamaks ja edendab organisatsiooni heaolu.

Uuel aastal laieneb õendusabi teenuste valik

1. jaanuarist 2025 laieneb Eesti elanikele õendusabi teenuste valik ja paraneb ravivõimaluste kättesaadavus.

Järelkasv vajab hoolt ja tähelepanu

Olgem üliõpilaste juhendaja ja toetajana hoolivad ja kannatlikud!

Minu esimesed sammud põhja piirkonna juhina

Ei tasu karta alustada midagi uut ja iga samm edasi on suur areng just iseendale.