Tehisintellekt tervishoius – Verso Vision ennetab kukkumisi

Tervishoius on tehisintellekt kiiresti arenemas, pakkudes murrangulisi lahendusi ravikvaliteedi parandamisel. Tehisintellekti üks lootustandvamaid rakendusi on kukkumiste ennetamine, mis on tervishoius kriitiline väljakutse eriti eakate patsientide puhul. 

Tartu Ülikooli Kliinikumis ennetatakse kukkumisi mitmel moel alates õendus- ja hoolduspersonali koolitamisest, kasutusel on kukkumisriskile viitavad kollased käepaelad, libisemisvastased sokid ja vastavate alarmidega voodid. Sellest hoolimata registreeritakse kliinikumis aastas enam kui 200 kukkumisega seotud juhtumit.

Kukkumised põhjustavad patsientidele tervisekahjustusi, sealhulgas luumurde, peavigastusi ja ka iseseisvuse kaotust, pikendades seeläbi haiglaravi kestust.

Kukkumiste ennetamine on äärmiselt oluline, ent traditsioonilised meetodid nagu füsioteraapia, raviskeemide kohandamine ja keskkonna muutmine ei pruugi olla kaugeltki piisavad. Just siin astub mängu Verso Visioni süsteem, mis pakub ennetavat lahendust, tuvastades kukkumise riskifaktoreid ja võimaldades varakult sekkuda.

Kaamerapilt, mida tervishoiutöötaja palatist näeb.

Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku sisehaiguste-reumatoloogia-endokrinoloogia osakond võttis 14. veebruaril 2024 esimesena Eestis kasutusele uudse tehisintellektil põhineva Soomes väljatöötatud Verso Vision süsteemi kukkumiste ennetamiseks ja tuvastamiseks. Õendus- ja hooldustöötajad saavad kukkumisohu kohta teateid reaalajas kaasakantavatele telefonidele spetsiaalse mobiilirakenduse kaudu. Seejuures ei ole patsientidel küljes füüsilist seadet – infot kogub ja alarmi saadab ruumis olev kaamera, mis suudab korraga jälgida kahte patsienti. Rakendus võimaldab iga patsiendi jaoks seadistada alarmsignaale vastavalt individuaalsetele vajadustele, aidates personalil säästa väärtuslikku aega ning keskenduda tõhusamalt õendus- ja hooldustegevustele.

Verso Vision kui lisasilmapaar

Arvestades sisehaiguste-reumatoloogia-endokrinoloogia osakonna õendus- ja hoolduspersonali vanuselist (21–75 eluaastat) koosseisu, oli suurim väljakutse süsteemi igapäevatöösse juurutamisel mobiilirakenduse kasutamine. Paari nädala jooksul harjus personal süsteemiga ära ning nüüd on igapäevatööd ilma selleta raske ette kujutada.

Sisehaiguste osakonna õe Liis-Beth Pendla sõnul annab süsteem kindlustunde, et patsiendid on paremini jälgitud. Õde Kadi Soole meeldib Verso Visioni süsteem, kuna hommikune palatite seadistuste korrigeerimine on korduvalt aidanud tal patsiendi juurde jõuda enne, kui patsient voodist väljub. See, et programmi kasutavad ka hooldustöötajad, suurendab patsientide turvalisust osakonnas veelgi. Hooldaja Merike Kompuse sõnul on süsteem öösel rahutute ja segaduses olevate patsientide puhul väga abiks, võimaldades jõuda õigel ajal õige patsiendi juurde.

Meie senine kasutuskogemus näitab, et tehisintellektipõhine süsteem aitab hästi kukkumisi ennetada. Verso Visioni kasutamine annab patsientidele turvatunde ja teadmise, et kui midagi juhtub, tuleb abi kiiresti kohale. Samuti parandab see õendus- ja hoolduspersonali töötingimusi. Verso Vision on õele kui lisasilmapaar, mis aitab patsiente jälgida.

Viimased uudised

Kiirreageerijad õenduses toetuvad ühtsele meeskonnale

Pane end mõttes alati patsiendi olukorda.

Tohutu soov aidata tuleb lõpuks enese arvelt

Tegin seda kõike sellepärast, et patsiendid istuvad minu südames.

Õdede professionaalse arengu toetamine Euroopas

Kõik 28 riiki identifitseerisid tööjõupuuduse kui olulise takistuse täiendõppes osalemisel.

Mida on vaja teada töövaidluste lahendamiseks?

Üksi on keeruline, aga koos on võimalik palju ära teha.

Marleen Mägi: peab olema kirg, et midagi päriselt ära teha

See ongi minu missioon – aidata ja olla toeks.

Töökeskkond minu kätes

Pausi võtmine on sama tähtis kui töö. Kui inimene tööl pausi ei tee, muutub ta närviliseks ja läheb stressi.