Jätkusuutlik operatsiooniõendus

Jätkusuutlik operatsiooniõendus

Üliõpilastel puudub õe põhiõppe jooksul kokkupuude operatsiooniõendusega, mistõttu on uute töötajate värbamine keeruline. Viimastel aastatel on õendustudengid saanud teha ühe osa oma kliinilise õenduse praktikast Põhja-Eesti Regionaalhaigla operatsioonikeskuses ja see on toonud meie ridadesse uusi särasilmseid töötajaid.

Töötan õena regionaalhaigla operatsioonikeskuses nüüdseks üle 12 aasta. Kui ma 2007. aastal Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis ämmaemanduse õppekavale õppima asusin, ei osanud ma uneski näha, et võiksin töötada õena operatsioonitoas.

Aastaid hiljem kandideerisin regionaalhaigla verekeskusesse ja minu ametikäik jäi silma tolleaegsele operatsioonikeskuse õendusjuhile, kes kutsus mind tööga tutvuma. Käisin vaatamas ja mulle hakkas see kohe meeldima. Ka tol ajal ei olnud võimalik õppida operatsiooniõendust eraldi ei täiendkoolitusel ega koolis. Väljaõpe toimus kohapeal juba aastaid töötanud õdede juhendamisel.

Väljaõppejuhend operatsioonitoas töötavatele õdedele

Lalithabai jt 2021. aastal publitseeritud uuringu tulemusel selgus, et tõhus ja täpselt määratletud väljaõppejuhend võib vähendada õdede puudust ja aidata uutel õendustöötajatel suurendada pädeva õendusabi osutamist. Õdede voolavus haiglates seab patsiendid ohtu, kuid struktureeritud väljaõppejuhendi kasutamine väljaõppes suurendab uute õdede ametis püsimist. Samuti toetab juhend õe kompetentside arendamist ja uute õdede juhendajaid.

Selletõttu võtsingi enda 2024. aastal kaitstud magistritöö eesmärgiks operatsioonitoas töötavatele õdedele väljaõppejuhendi koostamise. Selleks küsitlesin nii uusi õdesid, kellel töökogemust operatsioonikeskuses alla kahe aasta, kui ka juhendajaid, kellel on pikaajaline juhendamise ja operatsiooniõenduse kogemus.

Küsitluste tulemusena ja kirjandusele tuginedes valmis 87-leheküljeline ja A5-formaadis spiraalköites töövihikuna kasutatav väljaõppejuhend. Väljaõppe kestab kuus kuud. See tugineb Ameerika perioperatiivsete õdede ühingu (AORN) soovitusele, et algaja operatsiooniõe väljaõppe kestus peaks olema 6 kuni 12 kuud. Struktureeritud üheselt arusaadav juhend hõlbustab uute õdede sisseelamist ning soodustab ametis püsimist. Sarnaselt ülesehitatud, samm-sammult täidetavat ja järgitavat väljaõppejuhendit võiksid rakendada ka teised Eesti haiglad.

Väljaõppejuhendis on töövihikuna täidetav tabel väljaõppe etappide kaupa.

Euroopa operatsiooniõdede ühing (EORNA) on öelnud, et Euroopas valitseb operatsioonitoas töötavate õdede kriis. See pole uudis, et tegelikult on ülemaailmselt tervishoiutöötajatest puudus. Operatsioonitoas töötavate õdede optimaalne arv Eestis on 3,8 õde 10 000 elaniku kohta. Seda enam peame innustama, koolitama ja hoidma oma personali. Operatsioonitoas töötavad õed on justkui omamoodi selgeltnägijad, kes üksnes käeviibutuse või mõmina peale teavad täpselt, mis instrumenti või vahendit kirurg just sel hetkel vajab.

Operatsiooniõendus nähtavaks

Alates 2024. aasta maikuust olen lisaks operatsioonitoas õena töötamisele ka koolitusõe rollis. Minu eesmärk on operatsioonikeskuse personali pädevuse areng, selleks korraldan erialakoolitusi, et tagada uute õdede väljaõpet ja sujuvat sisseelamist.

Oleme meeskondlikult toonud operatsiooniõendust järjest enam esile. Kõrgkoolide lahtiste uste päevadel on operatsiooniõendus tudengitele alati huvi pakkunud. Oleme loonud Instagrami konto @perhoperatsiooniplokk just selleks, et tutvustada nii anesteesia- kui ka operatsiooniõenduse tööd, teha meie osakonda nähtavamaks, jagada kogemusi ja inspiratsiooni.

Alates eelmise aasta sügisest olen koos Tartu Ülikooli Kliinikumi õe Kristiane Harlašoviga ka EORNA juhatuses Eesti esindaja. Sealsetel koosolekutel tõin samuti välja, kui oluline on sotsiaalmeedia kaudu ühiskonnale operatsiooniõendust tutvustada – et meie ühised eesmärgid, seisukohad ja põhimõtted Euroopas jõuaksid rohkemate inimeste teadvusse. Mul on suur rõõm, et alates selle aasta veebruarist on ka EORNA-l oma Instagrami konto – @EORNA_nurses. Operatsiooniõendusest rohkem rääkides suurendame õdede huvi seni peidus olnud ameti vastu.

Operatsiooniõendus õe õppekavva

Minu suur unistus on tuua tervishoiukõrgkoolidesse õenduse õppekava osana operatsiooniõenduse moodul või valikaine. Kui õenduse üliõpilane saab oma õppe ajal juba tutvuda õe tööga operatsioonitoas ja teha haiglate operatsiooniosakondades praktikat rohkem, kui seda võimaldavad praegused õppekavad, suudame tagada operatsiooniõenduse jätkusuutlikkuse.

Ka Eesti Operatsiooniõdede Ühing tegeleb pidevalt operatsiooniõenduse arendamise ja tutvustamisega. Loodan, et huvi operatsiooniõenduse vastu kasvab ning uute õdede õpetamine muutub järjest struktureeritumaks. Mäletan veel enda tulihingelist entusiasmi, kui alles alustasin õe karjääri, aga ka täna 12 aastat hiljem meeldib see töö mulle tohutult. Võimalusi mitme eriala kirurgilisi aspekte õppida, tagada turvaline opiväli, tunda laia instrumentaariumi, näha kiiret arengut tehnikas, vahendites ja patsiendi ravikvaliteedis – just seda ja palju muud saab kogeda operatsioonitoas töötades.

15. veebruaril tähistati Euroopa perioperatiivse õenduse päeva ning EORNA postituses öeldi: „Operatsiooniõed on ohutu kirurgia alustala – nad seisavad patsiendi heaolu eest, tagavad täpsuse ja hoiavad haiglaid töös!“

Viimased uudised

Tohutu soov aidata tuleb lõpuks enese arvelt

Tegin seda kõike sellepärast, et patsiendid istuvad minu südames.

Õdede professionaalse arengu toetamine Euroopas

Kõik 28 riiki identifitseerisid tööjõupuuduse kui olulise takistuse täiendõppes osalemisel.

Mida on vaja teada töövaidluste lahendamiseks?

Üksi on keeruline, aga koos on võimalik palju ära teha.

Marleen Mägi: peab olema kirg, et midagi päriselt ära teha

See ongi minu missioon – aidata ja olla toeks.

Töökeskkond minu kätes

Pausi võtmine on sama tähtis kui töö. Kui inimene tööl pausi ei tee, muutub ta närviliseks ja läheb stressi.

Huumori kui toimetulekumehhanismi seos väsimuse ja tööga rahuloluga

Huumori kasutamine on üks osa tervishoiutöötajaks õppimise kunstist.