Mida on vaja teada töövaidluste lahendamiseks?

Viimastel aastatel on üha enam pöördutud õdede liidu poole tööõiguse küsimustega. Kahjuks on valdavalt tegemist olukordadega, kus tööandjad pole käitunud korrektselt. Olukordi saab lahendada mõistlikumalt ja kiiremini siis, kui oleme ette valmistunud, teame oma õigusi ja omame teavet selle kohta, kuidas asjad päriselt toimivad.

Tüüpolukord, mida meile kirjeldatakse, on järgmine: „Meile tundub, et saame vähem töötasu, kui kollektiivlepingus on kokku lepitud, ja antakse vaid 28 päeva puhkust, kuigi vist peaks saama rohkem? Lisaks arvestatakse ületunnitööd valesti, sest asutusel polevat raha.“

Tee vajalikud ettevalmistused

Konkreetsete juhtumite puhul helistatakse sageli mõnele Eesti Õdede Liidu juhatuse liikmele, kuid korrektne on toimida järgmiselt.

  1. Sõnasta oma probleem(id) ja küsimus(ed) ning saada aadressile juhatus@ena.ee.
  2. Otsi üles ja kogu kokku vajalikud dokumendid – tööleping, töögraafikud, palgateatised ja puhkusegraafikud. Need on dokumendid, mis sind kaitsevad ja peavad igal töötajal olemas olema.
  3. Võimalusel leia tuge teistelt töötajatelt, kes on samas olukorras. Kui ka teistel on samad mured, siis on mõistlik kokku panna ühesugused dokumendid iga inimese kohta eraldi. Lisa juurde töötajate kontaktid – e-aadressid ja telefoninumbrid, et saaksime operatiivselt ühendust võtta.
  4. Sageli vajame ka lisadokumente, näiteks ametijuhend ja töö sisekorraeeskiri.

Need on minimaalsed dokumendid, mis on peaaegu iga tööõiguse küsimuse lahendamise aluseks.

Aitame, aga mitte anonüümselt

Juhul kui kõik on tõendatud, aitame koostada pöördumise tööandjale või suhtleme tööandjaga ise. Arvestada tuleb, et asjaajamine ei ole anonüümne. Kui õdede liidu liige esitab avalduse, et me esindaksime teda vaidluses tööandjaga, sh kuni töövaidluskomisjoni või kohtuni välja, siis see on võimalik. See, kelle eest me seisame, ei saa jääda aga anonüümseks.

Keerulisemate juhtumite korral on meil võimalik kaasata jurist, kes annab nõu või koostab ametliku pöördumise ning saab vajadusel esindada liikmeid nii töövaidluskomisjonis kui ka kohtus. Iga olukorda hinnatakse eraldi. Juristiga suhtleb õdede liidu juhatuse liige, kes vastava tööõiguse küsimusega tegeleb.

Tea oma õigusi

Eesti Õdede Liidu liikmena:

  • ole kursis kehtiva kollektiivlepinguga;
  • küsimuste korral pöördu kohe oma usaldusisiku poole. Kui lahendust ei saa või sinu asutuses veel usaldusisikut pole, siis kirjuta juhatus@ena.ee;
  • arvesta, et vastus ei pruugi tulla 24 tunniga. Mida paremini oled probleemi kirja pannud ning ette valmistanud ka vajalikud dokumendid, seda kiiremini on võimalik lahendust leida.

Ära lepi vähemaga

Viimastel aastatel on hakatud tähelepanu pöörama kehvale töökeskkonnale, sh näiteks juhtumitele, kus töögraafikut muudetakse päevase etteteatamisega, toimub psühholoogiline töökius, töövahendite pealt hoitakse kokku jne. Selliste olukordade tõestamine on keerulisem kui palgaarvestuse või tööajaga seotud küsimused, kuid ka siinkohal on võimalik tegutseda.

Ükskõik milline on probleem, algab kõik alati selle võimalikult täpsest kirjeldamisest ning tõendite kokkupanemisest. Näiteks töögraafikute puhul on tõendid kindlasti olemas, aga need peavad olemas olema füüsiliselt. Töökiusu puhul on aga vaja, et ka töökaaslased paneksid olukorra kirjelduse kirja ja allkirjastaksid selle.

Kui asjad ei ole tööl nii, nagu nad peaksid olema, siis tegutse kohe – mida varem meiega ühendust võtad, seda parem. Pikaajaliste probleemide lahendamine on juba tunduvalt keerulisem. Kui me ise enda eest ei seisa, ei muutu midagi. Üksi on keeruline, aga koos on võimalik palju ära teha.

 

 

Viimased uudised

Kiirreageerijad õenduses toetuvad ühtsele meeskonnale

Pane end mõttes alati patsiendi olukorda.

Tohutu soov aidata tuleb lõpuks enese arvelt

Tegin seda kõike sellepärast, et patsiendid istuvad minu südames.

Õdede professionaalse arengu toetamine Euroopas

Kõik 28 riiki identifitseerisid tööjõupuuduse kui olulise takistuse täiendõppes osalemisel.

Mida on vaja teada töövaidluste lahendamiseks?

Üksi on keeruline, aga koos on võimalik palju ära teha.

Marleen Mägi: peab olema kirg, et midagi päriselt ära teha

See ongi minu missioon – aidata ja olla toeks.

Töökeskkond minu kätes

Pausi võtmine on sama tähtis kui töö. Kui inimene tööl pausi ei tee, muutub ta närviliseks ja läheb stressi.