Sisuturundus: Medicumi ämmaemandad on naistele toeks läbi elu

Sisuturundus: Medicumi ämmaemandad on naistele toeks läbi elu

Medicumi naistenõuandlas võtavad patsiente vastu lisaks günekoloogidele ka ämmaemandad. Tihti arvatakse, et ämmaemand pakub abi vaid sünnitusel ning seetõttu tegeleb vaid viljakas eas noorte naistega. Tegelikkuses on ämmaemandate ülesannete ring palju laiem.

Noorte nõustamine seksuaaltervise küsimustes

Juba kolm aastat tegutseb Medicumis kogenud ämmaemandate toel noorte nõustamiskabinet. Vaatamata internetiajastu info üleküllusele ei ole noortel alati lihtne leida adekvaatset infot seksuaaltervise ja seksuaalsuse kohta üldiselt. Tihti pelgavad nad pöörduda perearsti poole või naistenõuandlasse, eakaaslaste nõuanded ei pruugi kõlada usaldusväärselt ning vanematega ei ole alati mugav nendel
teemadel vestelda.

Noortekabineti sõbralikus ja eelarvamustevabas keskkonnas saavad nii tüdrukud kui ka poisid toe, nõu ja ammendava informatsiooni seksuaalsusest.

Noortekabinetti on oodatud kuni 26-aastased noored (k.a). Sõltumata ravikindlustuse olemasolust on teenused tasuta. Keskusest
saab infot näiteks oma seksuaalsuse, lähisuhete või seksuaalse identiteedi ning seksuaalsel teel levivate haiguste kohta, samuti saab
abi ja nõu sobiva rasestumisvastase vahendi leidmiseks, raseduse
kindlakstegemiseks, soovimatu raseduse puhul jne.

Sõeluuringute läbiviimine emakakaelavähi varaseks avastamiseks

Emakakaelavähi sõeluuringute läbiviimine kuulub samuti ämmaemandate ülesannete hulka. Aastate jooksul on Medicumist saanud Haigekassa usaldusväärne partner sõeluuringute teostamisel – tuhanded naised osalevad igal aastal nendes uuringutes. Alates 2021. aasta 1. jaanuarist on sõeluuringud tasuta kõigile sõltumata ravikindlustuse olemasolust. Kui varem kaasati uuringutesse naisi vanuses 30–55 aastat, siis nüüd on uuringutes osalemiseks oodatud naised vanuses kuni 65 aastat iga viie aasta järel. Kui tulemustest lähtuvalt on vajalik täiendavate uuringute läbiviimine, saab seda samuti tasuta teha Medicumi spetsialistide juures. Vähieelse seisundi tuvastamisel viiakse Medicumis edukalt läbi ka kirurgiline ravi, mis on ravikindlustatud patsientidele tasuta.

Raseduse jälgimine ja sünnituseks ettevalmistus

Alates 2010. aastast jälgivad Eestis probleemideta kulgevat rasedust ämmaemandad. Ämmaemand diagnoosib raseduse ultraheliuuringu abil, täpsustab terviseriskid ning määrab vajalikke uuringuid ja analüüse. Suhtlus rasedaga ei piirdu vaid kõhu mõõtmise ja analüüsidega, vaid keskendub iga naise vajadustele erinevatel ajahetkedel. Tihti tunnevad naised end ämmaemandate vastuvõtul palju vabamalt ja kindlamalt kui günekoloogiga suheldes ning esitavad julgemalt raseduse ja sünnituse kohta tekkivaid küsimusi, sest ajaliselt on ämmaemanda visiit pikem kui naistearsti visiit.

Raseduse jälgimises osaleb kindlasti ka günekoloog. Lapseootel naine, kellel ei esine rasedusega probleeme, külastab naistearsti kaks korda raseduse jooksul. Terviseriskide või komplikatsioonide ilmnemisel suunab ämmaemand naist samuti kas günekoloogi või perearsti vastuvõtule ning statsionaarsele ravile.

Ämmaemanda tuge ja nõu võivad saada ka tulevased isad, kes on teretulnud koos lapseootel naisega nii vastuvõtule kui ka perekooli loengutele.

Abi lihtsamate günekoloogiliste vaevuste korral

Ämmaemand on abiks lihtsamate günekoloogiliste vaevuste korral, nagu näiteks tupepõletikud, kandidoos ja bakteriaalne vaginoos, uuringute läbiviimisel suguhaiguste tuvastamiseks ning PAP-testi tegemisel.

Lisaks võib ta anda nõu pereplaneerimise ja soovimatu raseduse vältimise küsimustes ning üleminekuea vaevuste korral.

Tõsisemate probleemide korral, nagu valud ja verejooks, tuleb kindlasti pöörduda naistearsti vastuvõtule.

Tulevikus sünnitusjärgsed koduvisiidid

Eestis on ettevalmistamisel sünnitusjärgsete koduvisiitide projekt, mis võimaldab emadel saada vajalikku tuge pärast sünnitust. Siiani olid sünnitusjärgsed koduvisiidid perearstide ja pereõdede vastutusalas ning visiitide ajal keskenduti enim vastsündinule. Ema vaimse ja füüsilise tervise probleemid kippusid jääma tagaplaanile. Oma muresid said emad arutada vaid ämmaemanda vastuvõtul 6–8 nädalat pärast sünnitust. Selleks ajaks olid mõned probleemid juba lahendatud kas sugulaste, sõbrannade või Google’i abiga. Uus projekt võimaldab võtta kohe fookusesse just emade tervise ja vajadused.

Medicumi ämmaemandad on patsientidele toeks aastaid

Parimaks kiituseks ämmaemandale on see, kui naine tuleb tema juurde oma järgmist last saama. See tähendab, et patsiendiga on
loodud usalduslikud suhted ja on õnnestunud raseda naise vajadused täita. Kui tullakse ka kolmandat ja neljandat last saama, siis see tähendab juba peaaegu et sõprust, suhteid, mis ületavad lihtsalt meditsiinilise teenuse osutamise piire. Tihti toovad emad Medicumi noorte nõustamiskeskusesse oma teismelisi lapsi, kuna teavad, kellele saavad oma laste muresid usaldada. Medicumi ämmaemandad on väga uhked selliste suhete üle ning hoiavad patsientidega tekkinud sõprust.

Viimased uudised

Tervishoius peab kogu aeg õppima

EÕLi küsitlusest selgus, et ettenähtud mahus koolitusi läbib vaid 59% vastanutest.

Mis saab puhketundidega?

Vähemalt kord seitsme päeva jooksul tuleb järjestikku tagada nii igapäevane kui ka iganädalane puhkeaeg.

Õdede töökoormus paberil ja reaalsuses

Liikmete seas läbi viidud küsitlusest selgus, et töökoormust peab normaalseks vaid 25% vastanutest.

Töökultuuri toetavad avatud hoiak ja kommunikatsioon

Kuna tööjõudu napib, tuleb tervishoiuasutustel hea töökultuuri nimel pingutada, et oma töötajaid hoida.

Eesti noorte õdede unistustest, nende purunemisest ja võimalikest lahendustest

Julgem algus oma töös on kindlam vundament tulevikule.

Kuidas mõjutab toitumine vaimset tervist?

Stressirohkes keskkonnas on toidust lohutuse otsimine tavapärane.