KKK

MIKS ON ÕDEDELE JA HOOLDUSTÖÖTAJATELE VAJA PAI TEHA?

 • Õed ja hooldustöötajad on kurnatud. Pole harv, et töötatakse 24-tunniste vahetustega, vahepeal 12 tundi puhates või 12-tunnistes tsüklites: 12 h tööl, 12h vaba, 12h tööl jne
 • Tööandjad ei ole reageerinud õdede liidu ettepanekule alustada korralisi palgaläbirääkimisi – need seisavad juba 9 kuud, peegeldades õdedele ning hooldustöötajatele üksijäetust ja tühistades nende eneseohverdusi.
 • Teised riigid tegutsevad – vastuvõttu õdede õppesse on suurendanud näiteks Ühendkuningriik ja Soome. Samuti värbavad mõlemad riigid õdesid jõuliselt välismaalt, sh Eestist. 

MIKS OLEME TÄNA EESTIS OLUKORRAS, KUS ÕDESID JA HOOLDUSTÖÖTAJAID EI OLE PIISAVALT?

 • Õdede vastuvõtt tervishoiu kõrgkoolidesse on olnud liialt väike. 
 • Oli aeg, kui paljud tervishoiutöötajad läksid tööle välismaale, sest seal on parem palk. Seoses kollektiivlepingute järjepidevuse ning palga regulaarse tõstmisega, on vähenenud välismaale minejate arv ja õe õppe lõpetajatest siirdub enamik tööle otse tervishoidu. 
 • Erameditsiinis, ravimi- ja uuringufirmades on parem töötasu ja vabamad töötingimused.Lisaks on noortele endiselt ahvatlevad pakkumised välismaalt.
 • Hooldustöötaja elukutse ei ole ühiskonnas prestiižne ning palk on madal. Riik on eraldanud rahalisi vahendeid hooldustöötajate koolitamiseks, aga mitte alati ei saa kõik õppekohad soovijatega täidetud.Praegu saab töötada hooldustöötajana ilma erialase ettevalmistuseta inimene, samas on võimalik läbida kaheaastane kutseõpe. Vajalik on selge palgavahe sõltuvalt haridustasemest, et inimestel oleks motivatsioon kutseharidus omandada.
 • Õed ja patsiendid hindavad kõrgelt, kui meeskonnas on õppinud hooldustöötaja, sest pakutav hoolduse kvaliteet, suhtlemisoskused ning arusaam meeskonnatööst on parem. Kaheaastase väljaõppe läbinud hooldustöötaja saab aidata õde ja patsienti väga palju ja seega vähendada ka õdede töökoormust ja pakkuda paremat kvaliteeti patsiendile.

MIS SAAKS TEHA, ET TEKKINUD ÕDEDE JA HOOLDUSTÖÖTAJATE PUUDUST LEEVENDADA? 

Parandada jätkuvalt töötingimusi ehk sõlmida perspektiivikad kollektiivlepingud, milles parandatakse 

 • rahalisi motivaatoreid ehk töötasu, öötöö ja nädalavahetuste tasu, pikendatakse puhkust, pakutakse paremaid koolitusvõimalused; leevendatakse suurt töökoormustehk lepitakse kokku täpsemalt õigused, vastutus ja koormusreeglid
 • pakutakse vaimse ja füüsilise koormuse toetust näiteks füsioteraapia, treeningute jms näol ning tagatakse võimalus saada psühholoogilist tuge – supervisioone, arutelusid, koolitusi väljaspool oma töökohta. 

Suurendada vastuvõttu õdede õppesse - analoogselt teiste Euroopa riikidega, kus koolitusmaht on tõstetud sageli kaks korda kõrgemaks kui otsene vajadus on, sest:

 • õdede pädevus on järjest kasvanud, inimeste usaldus õdede vastu on tõusnud ning õed lahendavad järjest enam inimeste probleeme tervishoiusüsteemis;
 • pensionieas kolleegid on lahkumas tervishoiusüsteemist ja ei soovi enam sellise koormusega töötada; 
 • õdedele lisandub järjest ülesandeid, mida nad on võimelised tervishoius enda kanda võtma.

Väärtustada kutseõppe läbinud hooldustöötajaid,

 • makstes neile kõrgemat palka. 
 • pakkudes praktikas paremaid tingimusi nende teadmiste igakülgseks rakendamiseks. Siis tõuseb ka motivatsioon hooldustöötajana töötamiseks ja hooldustöötaja kui meeskonnaliikmepanuse väärtustamine.

KUST RAHA TULEB, KUHU RAHA LAEKUB JA KES SEDA KONTROLLIB?

Oodatud on annetused nii ettevõtetelt kui ka üksikisikutelt. Raha laekub Kuressaare Haigla Toetusfondi, mis on alates 01.04.2021 EMTA tulumaksuvabastusega fondPAI kampaaniale on avatud eraldi konto meie partneri juures Coop Pangas. Konto number on EE824204278618211200, annetust tehes lisa märksõna ”PAI”. 

Raha sihtotstarbelist kasutamist jälgib PAI-kampaania meeskond.

Soovid osaleda algatuses ning pakkuda omalt poolt PAI saajatele teenust või soodustust?

Osalemiseks PAI algatuses lisa oma kodulehele info, mida Sinu ettevõte PAI kaardile lisaks pakub – siis tekib Sul õigus kasutada PAI logo. Kodulehe link, kus jagad lisasoodustuse ja kampaania infot, edasta aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., siis saame ka ise täiendavalt pakutava kohta PAI saajatele infot edastada. Küsimuste korral kirjuta lahkelt samale aadressile. 

KUIDAS RAHA JAGATAKSE?

PAI-KAART on turvaelemendiga paberkaart, millel planeeritav rahaline väärtus 50- 100 eurot ja seerianumber.

PAI-KAART on ühekordseks kasutamiseks täissumma ulatuses kampaanias osalevates ettevõtetes. Raha on võimalik juurde maksta, kuid raha ei ole võimalik kaardilt nö välja võtta või alles jätta teises kohas kasutamiseks. PAI-KAARTIsaab lunastada ehk sellel oleva väärtuse summas teenust kasutada kampaaniaga liitunud kohtades 1. juunist kuni 31.märtsini 2022 aastal. 

KUIDAS JA KUST PAI-KAART SAADAKSE?

PAI-KAARTIDE jagamist korraldab Eesti Õdede Liit. 

EÕL valisime väga lihtsal põhjusel – tegemist on Eesti ainukese eriala- ja kutseühinguga, kus seistakse igapäevaselt õdede ja hooldustöötajate pädevuse, arengu, koolituste, töötingimuste, õiguste ja vastutuse eest. 

PAI-KAART väljastatakse allkirja vastu, logistika ja jaotus on EÕL korraldada. PAI-kaartide väljastamine hakkab 1. juunist ja kestab kuni jaanuar 2022.

KUIDAS JAGATAKSE PAI-KAARTE KUI RAHA LAEKUB ROHKEM?

Loodame väga, et saame PAI-KAARDI ulatada kõikidele õdedele ja hooldustöötajatele üle Eesti, mitte ainult EÕL liikmetele. Eesti  tervishoiuasutustes ja hooldekodudes töötab kokku ligi 17000 õde ja hooldustöötajat! Nende kõigi tänamine on pingutus, mis nõuab meie kõigi panustamist.

Konkreetseid otsuseid PAI-KAARTIDE edasiseks jagamiseks, kui EÕL liikmed on kaardid saanud,  sõltuvad raha laekumisest. Järgnevate summade jagamise  otsused teeb PAI kampaania meeskond, otsused on konsensuslikud ja fikseeritakse meeskonna koosoleku memos. PAI suurim eesmärk on jõuda kõigi õdede ja hooldustöötajateni, sest ka need õed ja hooldustöötajad, kes ei ole olnud otseses ja igapäevases kokkupuutes COVID-patsientidega, toetavad eesliini töötajaid oma igapäevast tööd tehes ning sedagi täiesti uutes oludes. 

______________________________________

Дорогой друг!                                                                                   

Мы обращаемся к Вам сегодня, чтобы пригласить присоединиться к нашей инициативе и отметить работников передовой, поблагодарив их при помощи PAI.

PAI – это гражданская инициатива: реальное, заметное и ощутимое выражение благодарности медсестрам и работникам по уходу, которые заботятся о нашем здоровье и борются за наши жизни в условиях пандемии, делая это в основном незаметно. Независимо от города, волости, больницы или дома попечения, в которых ежедневно трудятся медсестры и работники по уходу, мы хотим выразить им нашу искреннюю благодарность и настоящие эмоции. Чего мы сможем достичь в нашем начинании, зависит от вашего и нашего общего вклада. В Эстонии почти 17 000 медсестер и работников по уходу, и их все еще слишком мало!

В рамках этой инициативы мы создадим и внедрим карточки PAI, которые медсестры и лица по уходу смогут использовать до конца этого года в туристических, культурных и развлекательных компаниях по всей Эстонии, присоединившихся к инициативе PAI, чтобы ненадолго отвлечься от работы и забот.  Мы также обращаем внимание общественности и руководителей государства на необходимость улучшения условий труда наших медсестер и работников по уходу, повышения ценности их работы и увеличения их доходов. Этот кризис стал сигналом, который очень четко показывает уровень уже годами продолжающейся нехватки медсестер и медицинских работников в системе здравоохранения Эстонии.

Наша инициатива может быть реализована только при поддержке и сотрудничестве сотен хороших людей и предприятий. 

Пожертвование может сделать любой человек

Партнером инициативы является Фонд поддержки больницы Курессааре, который конвертирует пожертвования в карты PAI без взимания платы за обслуживание. По состоянию на 01.04.2021 фонд включен в льготный список по подоходному налогу Налогово-таможенного департамента, поэтому пожертвования не облагаются налогом и должны быть указаны в вашей налоговой декларации за 2021 год. В нашем партнерском Coop Pank открыт отдельный расчетный счет Фонда поддержки больницы Курессааре: SA Kuressaare Haigla Toetusfond EE824204278618211200. При переводе туда пожертвования необходимо указать ключевое слово PAI. 

Мы будем очень рады, если Вы найдете возможность поддержать благополучие наших эстонских сотрудников передовой и сделать пожертвование в рамках кампании PAI. Каждый евро важен и даст возможность поддержать большее количество медсестер и работников по уходу! Планируется, что номинальная ценность выдаваемой в рамках инициативы карты PAI будет составлять 100 евро. В зависимости от пожертвований мы рассматриваем возможность выпуска отдельной карты для сектора культуры, чтобы привлечь внимание к сложной ситуации в этой сфере, а также протянуть руку помощи нашим творческим людям. Приветствуется участие как физических, так и юридических лиц. Важно участие каждого.  NB! Имена всех, кто пожертвовал будут публиковаться на сайте Союза медсестер Эстонии с 7 апреля 2021 года по адресу www.ena.ee/pai.  

Если Вы хотите сохранить анонимность при совершении пожертвования, обязательно укажите эту информацию в платежном поручении. 

Распределение карт PAI запланировано на май и июнь, а период их использования – с 1 июня по 31.03.2022 года.

 

Вы хотели бы принять участие в инициативе и предложить получателям PAI услугу или скидку?

Чтобы принять участие в инициативе PAI, добавьте на свой веб-сайт информацию, которую ваша компания предлагает в дополнение к карте PAI. Тогда Вы получите право использовать логотип PAI. Вышлите ссылку на сайт с описанием дополнительных скидок и кампании по адресу See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. , после чего мы также сможем пересылать информацию о дополнительном предложении получателям PAI. Если у Вас есть вопросы, напишите по тому же адресу. 

Давайте сделаем вместе PAI работникам передовой линии, поддержим эстонские туристические, культурные и развлекательные предприятия! Поделитесь информацией об инициативе с родственниками, друзьями и коллегами.

Благодарим!

Инициаторы PAI

Сийри Раннама, руководитель целевого учреждения «Фонд поддержки больницы Курессааре»

Меэлис Кубитс, руководитель Kultuuripartnerlus SA

Катри Линк, организатор гражданской инициативы «500 платьев»

__________________________________________

Dear friend,                                                                            

We are writing to you today to invite you to join us in saying *thank you’ to the amazing front line staff here in Estonia.  

PAI (Estonian for caressing someone, gently stroking someone’s hair) is a citizen initiative -  a real, visible and tangible expression of thanks to the nurses and carers, who look after our health and fight for our lives in the pandemic, mostly doing all this invisibly. We want to give them our thanks with real heartfelt emotions, regardless of which city, county, hospital or care home they work in on a daily basis. The number of nurses and carers we will reach will depend on Your contribution and everyone’s contribution. There are 17 000 nurses and carers in Estonia today and this is still not enough! 

With our PAI initiative, we will create so-called PAI vouchers, which nurses and carers can use before the end of 2021 in tourism, cultural and entertainment establishments and venues across Estonia that have joined our initiative, thus taking time out from work and worries for a little break.  With the initiative we would also like to draw the attention of the general public and the leaders of our country to the urgent need of improving the working conditions of our nurses and carers, to valuing the work they do to a greater extent and to increasing their pay and benefits.   This crisis is a wake-up call, which has brought the severe lack of nurses and carers in our health system into very sharp focus. 

Our initiative is possible only with the support of hundreds of amazing people and organisations and with cooperation. 

Everyone can make a donation

The initiative is partnered with the Kuressaare Hospital Support Foundation, which will convert all the donations made without a surcharge into the PAI vouchers.  The Foundation has been added to the Estonian Tax and Customs Board’s list of organisations with income tax exemption as of 1 April 2021, which means the donations are VAT-exempt and donors are welcome to list the donations in their 2021 income tax declarations. Our partner COOP Bank has opened a dedicated account for the Kuressaare Hospital Support Foundation and this initiative’s donations. The account details are: 

Beneficiary: Kuressaare Haigla Toetusfond SA

Bank: Coop Pank AS (Registration code 10237832)

Address: Narva mnt 4, 15014, Tallinn

IBAN: EE824204278618211200

SWIFT:/BIC: EKRDEE22. 

When making a donation, please enter key word ”PAI” in the payment description section. 

We are extremely grateful if you will be able to support the well-being of our front line workers in Estonia with a donation. Every euro we receive is valuable and will enable us to say thanks to a greater number of nurses and carers. Our initial plan is to offer every nurse and carer a PAI voucher in the amount of 100 EUR to be used at Estonian tourism and entertainment venues. Depending on the amount received in donations, we are also considering issuing an additional voucher specifically targeted to the cultural sector in Estonia, thus also raising awareness of the difficult conditions faced by the people employed in this sector currently and ledning them a helping hand. Both private and company donations are extremely welcome. Everyone’s contribution and participation counts. NB! The names of all the donors will be published on the initiative’s website from 7 April onwards at  www.ena.ee/pai . If you prefer to remain anonymous, please indicate respectively in your bank transfer notes.  

We are planning to distribute the PAI vouchers in May and June and the vouchers can be used between 1 June and 31.03.2022. 

To participate as an organisation offering a service or a discount to the voucher recipients

To participate in the PAI initiative, add information to your organisation’s home page about the service you are offering to the PAI recipients in addition to the vouchers they will receive – you will then get the right to use the PAI logo, which we will send you. Please forward the link with the website where you have uploaded the information to See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. We can then also help share this information among the PAI voucher recipients. Ig´f you have any questions about the initiative, please also forward them to this email address. 

Please join us in saying thanks to our front line workers and in supporting the Estonian tourism, cultural and entertainment organisations. Feel free to share this information also with your families, friends and colleagues! 

With sincere thanks,

PAI initiative organisers, 

Siiri Rannama,  Kuressaare Hospital Support Foundation director

Meelis Kubits, Kultuuripartnerluse SA (Culture Partnership Foundation)  director

Katri Link, citizen initiative 500dresses organiser